Hem » Grafikmaterial » Grafikmedier » Lascaux Wash resist

Lascaux Wash resist

Beskrivning

Lascaux Wash resist. Används vid etsning för att skapa toningar och effekter, särskilt effektiv på mässing och koppar. Vattenlöslig och giftfri. Skakas kraftigt i fem minuter innan användning.

Lägg en liten mängd i en ren porslinspalett eller liknande och rör om regelbundet under målningsperioden. Lascaux Wash resist har en bläckliknande konsistens och kan målas, hällas, spillas eller stänkas på plåtens yta med en mängd olika konstnärsverktyg och penslar. Används i full koncentration eller späds med vatten för att skapa olika effekter. Experimentera gärna med olika utspädningar på testplåtar för att se hur resultatet varierar.

Lascaux Wash resist är vattenlöslig och kan rengöras från penslar, verktyg, paletter, tallrikar och ytor med varmt tvålvatten innan det torkar. Om plåten torkat kan den rengöras genom att man sänker ner den i Lascaux Remover i tio minuter. Gnid bort lösningen från plåten med en borste eller repfri rengöringsdyna, använd handskar. Plattan sköljs sedan i varmt vatten, upprepas vid behov.

  • Används vid etsning för att skapa toningar och effekter
  • Vattenlöslig och giftfri
  • Tillverkare Lascaux
  • Varan finns endast online
  • Cirka 2 veckors leveranstid
  • Hämta ut i vår butik eller välj leveranssätt i kassan
Mer information (1)